GALERIE
VĚŽ

preloader

   

image slide


PŘIPRAVUJEME
 


 

Doprovodný pořad k výstavě sedm let štěstí / autorské čtení ondřeje buddeuse 
9. srpna v 19 hodin

 


 

jaromír typlt, michal rataj / škrábanice
mezi slovem a zvukem, mezi poezií
a elektronikou / v živé improvizaci 

pátek 21. 6. v 19 hodin

Už patnáct let, od 17. června 2009, kdy spolu poprvé společně vystoupili v Praze, trvá příběh „ozvučeného rukopisu” hudebníka Michala Rataje a básníka Jaromíra Typlta. Je to neustále se vyvíjející dílo plné škrtů, přepisů, zkusmo nahozených skic a nerozluštitelných poznámek na okraj. Naživo hrané koncerty se od nahrávek, které byly zaznamenány na dlouhohrajících albech Škrábanice (2014) a Zaškrábnutí (2020), odlišují mimo jiné zdůrazněnou „prostorovostí“ – s využitím čtyřkanálového zvuku.
 
image gallery
 


 

ondřej buddeus, matouš hejl /
sedm let štěstí / slovo - objekt - zvuk
vernisáž výjimečně v úterý 4. 6. v  19 h
výstava potrvá do 31. 8. 2024


Ondřej Buddeus (*1984)
​​​​​​Český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.

Matouš Hejl (*1989)
Tvorba Matouše Hejla zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění.
V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu. V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.

instalace - foto -archiv Galerie Věž
 
image gallery

vernisáž - foto Marek Malůšek
 
image gallery

výstava - foto Marek Malůšek
 
image gallery
 
 


 

dogs in the park / koncert
PETR KUČERA, TOMÁŠ KUČERA, JAN STAŘÍK, TOMÁŠ BARTEL, LUKÁŠ MALYŠKA 
31. 5. V 19 H

Dogs in the park je havířovská kapela, jejíž žánr by se asi nejlépe dal označit jako “indie”, ale ještě lepší by bylo jej nijak neoznačovat. Stojí to totiž proti samotnému názvu kapely (převzatému z citátu Petera Gabriela), který odkazuje na získávání inspirace z nejrůznějších zdrojů.

Nepsaná pravidla nedodržujeme. Naše písně nekončí po třech minutách. Skládají se z více částí než je obvyklé.
Nedrží v jedné tónině. Takty násobíme třemi nebo šesti místo čtyř. Děláme tyto a další podobné věci, které se snadno napíšou, ale těžko zahrají. Kapela postupně vznikala kolem ZUŠ L. Janáčka v Havířově v letech 2020
až 2023. Momentálně funguje v pětičlenné sestavě.

Foto / Eva Landsbergrová

image gallery

 


 

pavel novotný / česká FONICKÁ POEZIE
NAKLADATEL PAVEL MERVART /
18. 5. V 19 H

 

Pavel Novotný (*1976) je básník, překladatel, germanista, pedagog, působí na Katedře německého jazyka při Technické univerzitě v Liberci. Je autorem řady básnických sbírek a cyklů, též radiofonických kompozic pro ČRo3 Vltava. Získal řadu literárních ocenění (mj. Magnesia Litera za poezii 2021, Drážďanská cena lyriky 2022). Přeložil např. básnický cyklus „Zánik Titaniku“ Hanse Magnuse Enzensbergera, společně s Nikolou Mizerovou též Enzensbergerovo „Mauzoleum. Sedmatřicet balad z dějin pokroku“ nebo antologii legendární „Wiener Gruppe“. Jako literární vědec se zabývá literární koláží a montáží, dále problematikou tzv. akustické literatury a experimentální rozhlasové hry. Více na https://www.pavelnovotny.net/

Jeho kniha Česká fonická poezie (Pavel Mervart, 2023) se zabývá auditivními formami básnické tvorby, a to především ve vztahu k experimentální poezii šedesátých let minulého století. Důležitou roli tehdy sehrálo nové médium: audiopásek. Tato mediální platforma otevřela tvůrcům zcela nové kompoziční možnosti: zvuk bylo náhle možno precizně stříhat a lepit, mixovat, různě kompozičně zpracovávat. Oblast fonické poezie se v našich podmínkách sice nemohla rozvinout naplno, byla brzděna konzervativním mediálním prostředím socialistického státu, nicméně to, co zde vzniklo jak na profesionální, tak i na amatérské bázi, má v rámci experimentální poezie zásadní význam. Kniha zkoumá mj. auditivní kreace Ladislava Nováka, Josefa Hiršala a Bohumily Grögerové, Jiřího Koláře, Jiřího Valocha či například Milana Nápravníka, a to v kontextu nejen českém, ale i mezinárodním (zejména česko-německém). Pojednává o kompozicích, které byly často považovány za ztracené, případně o jejichž existenci se vůbec nevědělo. Součástí knihy jsou též unikátní zdigitalizované záznamy původních magnetofonových nahrávek.

Foto / Eva Landsbergrová a Luděk Krulikovský

image gallery

 


 

otevírání věže 1. května 2024 / 13 - 18 h

galerie věž zahajuje v 19 hodin

VEČER S EDICÍ MLAT BRNĚNSKÉHO NAKLADATELSTVÍ VĚTRNÉ MLÝNY
DOMINIK BÁRT, MARTIN DYTKO, FRANTIŠEK HRUŠKA / NELA BÁRTOVÁ PROJEKCE

Tři básníci, tři muzikanti, tři knihy. Intermediální večer zvuku, hudby i poezie. Martin Dytko (Epocha žárovky, 2023), František Hruška aka Tišek Ruška (Převážná doba, 2021), Dominik Bárt aka Mini Art (Spodoby, 2021). Své básnické debuty vydali v nově vzniklé edici Mlat brněnského nakladatelství Větrné mlýny, která se zaměřuje právě na prvotiny mladého autorstva. Všechny tři lze přiřadit k vlně současných mladých tvůrců, kteří propojují různá média, jak konceptuálně, tak i spontánní improvizací na místě. Dílo je interakce, dialog, neustále se tvořící a vznikající dále. Umění jako vztah.
Medailony autorů
Výstava Nely Bártové "Vidím tě ve tmě, když zavřu oči" potrvá do konce května 2024.
Následující výstava Ondřeje Buddeuse a Matouše Hejla (instalace site specific) s názvem
"Panteon malých bohů" bude zahájena během června 2024, termín vernisáže včas zveřejníme.

Foto: Marek Malůšek

Uvnitř

image gallery

Vně
image gallery

 

Věž farního kostela sv. Jana Křtitele, ulice Dolní, Frýdek.
Otevřeno květen–říjen / pátek 15–18 / sobota, neděle 13–18.
Provozovatel svatojánské věže Miroslav Přikryl
Kurátoři Galerie Věž Dagmar Čaplyginová, Tomáš Rozehnal
Webmaster Radim Houfek
Svatojánskou věž a Galerii Věž podpořili