GALERIE
VĚŽ

preloader

   

image slide


PROGRAM GALERIE VĚŽ 2024

VŠECHNY POŘADY BUDOU LETOS ZAČÍNAT V 19 HODIN

KVĚTEN
STŘEDA 1. KVĚTNA 2024 v 19 hodin
OTEVÍRÁNÍ VĚŽE
EDICE MLAT BRNĚNSKÉHO NAKLADATELSTVÍ VĚTRNÉ MLÝNY
Intermediální večer zvuku, hudby i poezie s mladými básníky a hudebníky / Dominik Bárt, Martin Dytko, František Hruška
Nela Bártová - projekce
z cyklu "Představujeme malá nakladatelství"

SOBOTA 18. KVĚTNA 2024 V 19 HODIN
NAKLADATELSTVÍ PAVEL MERVART
Pavel Novotný a Pavel Mervart / Fónická poezie
literární pořad z cyklu "Představujeme malá nakladatelství" 


PÁTEK 31. KVĚTNA 2024 V 19 HODIN
DOGS IN THE PARK / KONCERT /
PETR KUČERA, TOMÁŠ KUČERA, JAN STAŘÍK, TOMÁŠ BARTEL, LUKÁŠ MALYŠKA

Dogs in the park je havířovská kapela, jejíž žánr by se asi nejlépe dal označit jako “indie”, ale ještě lepší by bylo jej nijak neoznačovat. Stojí to totiž proti samotnému názvu kapely (převzatému z citátu Petera Gabriela), který odkazuje na získávání inspirace z nejrůznějších zdrojů.
Nepsaná pravidla nedodržujeme. Naše písně nekončí po třech minutách. Skládají se z více částí než je obvyklé.
Nedrží v jedné tónině. Takty násobíme třemi nebo šesti místo čtyř. Děláme tyto a další podobné věci, které se snadno napíšou, ale těžko zahrají. 

Kapela postupně vznikala kolem ZUŠ L. Janáčka v Havířově v letech 2020 až 2023. Momentálně funguje v pětičlenné sestavě.

 
ČERVEN

V E R N I S Á Ž  /  MIMOŘÁDNĚ V ÚTERÝ 4. ČERVNA V 19 HODIN
7 LET ŠTĚSTÍ / ONDŘEJ BUDDEUS A MATOUŠ HEJL /
INSTALACE SITE SPECIFIC / 4. 6. - 31. 8. 2024

Ondřej Buddeus (*1984) je český spisovatel, překladatel z němčiny a norštiny, editor a pedagog. Autorsky se pohybuje napříč žánry i médii, často spolupracuje se dalšími umělkyněmi či umělci. Vydal čtyři básnické sbírky, poslední Zónu (2017), krátké prózy, vydává také literaturu pro děti (za německé vydání Hlavy v hlavě spolu s Davidem Böhmem byl nominován na Kinderliteraturpreis Frankfurtského knižního veletrhu v roce 2017), vytváří také projekty na rozhraní literatury a výtvarného umění – jako poslední realizoval se sochařkou Pavlou Scerankovou interaktivní Památník válečným veteránům v Ostravě. Je držitelem Ceny Jiřího Ortena, Magnesia Litera nebo Nejkrásnější česká kniha. Účastnil se kolektivních výstav například v New Museum (New York, 2014), při Steirischer Herbst (Graz, 2012), v Detroit Kunsthalle (Stavanger, 2022), v ČR pak v galeriích Futura, 123 Gallery, Gampa ad. Aktuálně působí na Akademii výtvarných umění v Praze. Byl šéfredaktorem časopisu pro současnou poezii Psí víno, který spolupracoval s literárními organizacemi a časopisy napříč Evropou, spoluzakládal a v letech 2017–2019 vedl státní agenturu České literární centrum. Věnuje se také teorii literatury, především teorií básnických textů a oblastí fikčnosti v poezii, na niž se soustředil v doktorském projektu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Vydal jako spolueditor odbornou monografii Třídit slova. Literatura a konceptuální tendence 1949–2015 (tranzit.cz, 2015). Poslední autorskou a editorskou prací pak byla sbírka esejí o kultuře cyklistiky Je to jízda. O svobodě na kole ve městě a krajině (2021). Je členem Asociace spisovatelů.

Tvorba Matouše Hejla (*1989) zasahuje do oblasti vážné hudby, divadla, filmu a instalačního umění.
V roce 2022 připravil společně s nezávislým divadelním souborem JEDL inscenaci Opera Ibsen, adaptaci Ibsenovy hry Přízraky, která získala ocenění divadelní kritiky v kategorii hudba roku. V témže roce se podílel na tvorbě Twitteru, performativní instalace s cvrčky a dronem pro festival Pražské jaro v rámci projektu Prague Offspring. Na tomto festivalu pak v roce 2023 zazněla v provedení souboru Klangforum Wien skladba Kývání. V roce 2018 se stal finalistou skladatelské soutěže České filharmonie, která premiérovala jeho skladbu Crossings. Hudba k filmům Ztraceni v Mnichově (2015) a Staříci (2019, společně s Miroslavem Srnkou) vynesla Matouši Hejlovi nominaci na Českého lva za nejlepší hudbu.
V letech 2019 a 2020 uvedl Orchestr Berg jeho imerzivní skladbu Prolínám, stmívám. Kompozici studoval na pražské Akademii múzických umění a na Královské hudební škole ve Stockholmu.


PÁTEK 21. ČERVNA 2024 V 19 HODIN
JAROMÍR TYPLT / MICHAL RATAJ / ŠKRÁBANICE
komponovaný pořad / mezi hudbou a poezií 

Věž farního kostela sv. Jana Křtitele, ulice Dolní, Frýdek.
Otevřeno květen–říjen / pátek 15–18 / sobota, neděle 13–18.
Provozovatel svatojánské věže Miroslav Přikryl
Kurátoři Galerie Věž Dagmar Čaplyginová, Tomáš Rozehnal
Webmaster Radim Houfek
Svatojánskou věž a Galerii Věž podpořili